15
хористів вже подякували цьому диригенту

* 26.10.1872   м. Лежайськ, тепер Польща
+ 18.04.1953   м. Львів

український композитор і хоровий диригент, греко-католицький священик, катедральний сотрудник. Один із засновників музичного товариства "Боян" у Перемишлі.
Хори
Боян (хор львівського товариства "Боян")    (м. Львів)      
Боян (хор товариства "Боян")    (м. Перемишль)    1895 - 1901  
Біографія Твори

Йосиф Кишакевич народився 27 жовтня 1872 року у містечку Лежайську (тепер територія Польщі). Його рід походить з давньої українсько-литовської родини Кишків. Батько Йосифа Маркел прищепив малому хлопчикові любов до рідної пісні і навчив його основ музичної грамоти, які син доповнював систематичною самоосвітою, поглиблював вивченням класичних творів західноєвропейських композиторів.

Загальну початкову освіту Йосиф Кишакевич одержав у  рідному  містечку а потім навчався у гімназії в Перемишлі. Тут хлопець співав в учнівському хор і був пізніше його диригентом. Він організував гімназійний оркестр і самотужки навчився грати на смичкових та духових інструментах. У той час Й. Кишакевич розпочав компонувати квартети, вальси, сольні пісні, коломийки для гімназійного хору та оркестру.

У 1888 році Йосиф Кишакевич закінчив музичну школу в Перемишлі, а в 1891 році склав матуру в гімназії і вступив до Львівського університету на філософський факультет (теологію). Після закінчення університету  в 1896 році  він переїхав на посаду священика до Перемишля, де працював до 1901 року.

Тут Йосиф Кишакевич, активно включився у вир громадського життя. Він написав багато хорових композицій, став одним із засновників хорового товариства "Боян" у Перемишлі, а пізніше (після М. Копка та Д. Січинського) був диригентом цього хору. До речі Й. Кишакевич був також одним із тих, хто брав участь в організації львівського "Бояна" (1891). В Перемишлі Кишакевич працював учителем співу в Дівочому інституті та в українській гімназії.

Для перемишльського "Бояна" Й. Кишакевич написав 14 оригінальних композицій для мішаного і чоловічого хору, а також сольні пісні. Багато хорових творів присвятив він учням української гімназії. Особливо тепло ставився Й. Кишакевич до учениць Дівочого інституту, яким присвятив багато музичних творів (3 хори на три жіночі голоси в супроводі фортепіано, 2 кантати, літургічні пісні, композицію-картину в 4 актах "Сон Галі" та ін.).

У 1901 році відбувся авторський концерт Й. Кишакевича, на якому диригентом виступив сам автор. Про цей концерт писала газета "Діло", яка схвально оцінила його композиторську діяльність, особливо музичний твір на слова Т. Шевченка "Гамалія", виконаний уперше на цьому вечорі.

У цей час він написав більші хорові твори на слова Т. Шевченка: "Калина", "Катерина", "Тарасова ніч", "На вічну пам'ять Котляревському", "Заповіт", "Наша дума", "Ой нема ні вітру, ні хвилі" та інші.

Йосиф Кишакевич - автор хорових творів на слова О. Олеся, X. Алчевської, Бальмонт-Лівицької. Багато пісень написав він на вірші Л. Українки ("Місяць яснесенький"), Я. Щоголіва ("До моря"), В. Щурата ("Вечірній час"), С. Руданського ("Гей, браття козаки"), Ю. Федьковича ("Молодість минула"), Б. Лисянського ("До світла, до сонця"), В. Масляка ("Рута") та ін. В його творчому доробку романси, сольні пісні, музична декламація ("Сонні мари") та інше.

Після 1939 року, коли землі Західної України були приєднані до України в складі Радянського Союзу, Йосиф Кишакевич став членом Спілки композиторів України і продовжував свою композиторську діяльність. У той час він написав ряд творів на вірші українських поетів ("Радість перемоги", "Закарпатській Україні", "Народе мій, життя моє" та ін.). Він підтримував тісні зв'язки з композиторами С. Людкевичем, Я. Ярославенком, М. Колессою та іншими музичними діячами Львова.

Йосиф Кишакевич помер на 81-му році свого життя - 18 квітня 1953 року. Він похований на Личаківському кладовищі у Львові.

Джерела

1. Митці України. Енцикл. довід. Упоряд.: М.Г.Лабінський, М.С. Мурза. За ред. А. В. Кудрицького - К.: УЕ, 1992.

2. Михальчишин Я.В. З музикою крізь життя. / Упоряд. Л.І. Мелех-Яросевич. - Львів: Каменяр, 1992.

Твори ( з музичних видань і програм фестивалів з сайту MuBiS.com.ua ) Біографія
В Єрусалимськім храмі. Й. Кишакевич  (D dur )
Великодні дзвони. Й. Кишакевич, обр. А. Гнатишин  (Es dur )
Витай між нами. Й. Кишакевич  (F dur )
Вишні xopи. Й. Кишакевич  (G dur )
Владико Отче. Й. Кишакевич  (g moll )
Воскресний гімн. Й. Кишакевич, аранж. Б. Корінь
Вселенная веселися. Й. Кишакевич
Вси Тя хори. Й. Кишакевич  (F dur )
Грай пісню, Йордане. Й. Кишакевич
Дар найкращий. Й. Кишакевич  (C dur )
Другий антифон (будень). Й. Кишакевич  (G dur )
Другий антифон (воскресний). Й. Кишакевич
Євхаристійний Ісус. Й. Кишакевич, обр. А. Гнатишин  (g moll )
З нами Бог. Й. Кишакевич
Йордан ріко, приготовися. Й. Кишакевич, гарм. А. Гнатишин  (A dur )
Над Вифлеємом заблисла зоря. Й. Кишакевич
Над Вифлеємом заблисла зоря. Й. Кишакевич
Небо, земля і всі зорі. Й. Кишакевич, обр. А. Гнатишин  (g moll )
О Богородице. Й. Кишакевич  (Es dur )
О спомагай нас, Діво Маріє. Й. Кишакевич  (G dur )
Перший антифон. Й. Кишакевич  (G dur )
Перший антифон (воскресний). Й. Кишакевич
Пливи світами. Й. Кишакевич, ред В. Гнідь  (F dur )
Радуйся, радуй. Й. Кишакевич
Радуйтеся, всі людіє. Й. Кишакевич
Согласно заспіваймо. Й. Кишакевич  (G dur )
Спи, Ісусе, спи. Й. Кишакевич, обр. В. Гнідь
Станьмо нині. Й. Кишакевич, гарм. А. Гнатишин  (G dur )
Третій антифон (воскресний). Й. Кишакевич
Христос воскрес. Й. Кишакевич
Христос воскрес. Й. Кишакевич, обр. О. Рожак
Христос воскрес! Під неба звід. Й. Кишакевич  (F dur )
@MuBiSAjka2010 - 2024