Петро Турчанінов
* 20.11.1779 м. Петербург, Росія
+ 4.03.1856 м. Санкт-Петербург, Росія
український і російський композитор і хоровий диригент, священик
Петро Турчанінов народився в Петербурзі 20 листопада 1779 року в незаможній дворянській родині. Коли хлопчикові було близько 8 років, його батьки переїхали до Києва. В малого Петра проявилися непересічні музикачні здібності і чудовий голос, а тому батьки влаштували його в хор півчих командувача Київським піхотним корпусом генерала О. Леванідова. У такий спосіб хлопця фактично віддали на військову службу в якості кантоніста, як це часто ставалося з сиротами і дітьми незаможних батьків.
Коли в Києві проїздом був князь Потьомкін, він помітив чудовий голос малого Турчанінова, забрав його з цього хору і відправив до себе в Ясси для навчання у відомого тоді італійського композитора Джузеппе Сарті. Потьокмін незабаром помер, і Петро був зобов'язаний повернутися в хор Леванідова, яим в цей час керував учень Сарті. відомий на той час український співак та видатний композитор Артем Ведель.
У 1795 році генерала Леванідова перевели до Харкова, і він взяв туди з собою свій хор. Веделю тоді доручили викладати спів і вести хор в класі вокальної і інструментальної музики, який запровадили у 1773 році для підготовки хлопчиків для хору Придворної співацької капели. Сюда ж для завершення музичної освіти віддали і П. Турчанінова. Після завершення освіти він став помічником Веделя при навчанні співаків.
Ведель був вчителем і наставником для Петра Турчанінова з 1794 по 1801 рік. Його вплив на юнака був величезний. Саме тому, на думку музикознавців, найкращi гармонiзацiї Петра Турчанінова та його найвдалiшi власнi твори звучать нiби продовженням обiрваного творчого шляху його Вчителя. Тож, у цiлком українському, виплеканому й вiдшлiфованому Веделем стилi Турчанінов гармонiзував старовиннi iрмолойнi мелодiї, впроваджуючи по всiй Росiї київський спiв, — i саме цим зажив собi невмирущої слави.
Турчанінов залишив свою "Автобiографiю", де пiдкреслював, що всiма своїми здобутками вiн зобов’язаний своєму благодiйниковi й отцевi Артему Веделю. Ця книга є цінним джерелом інформації для біографії Веделя.
За деякий час П. Турчанінов повернувся до Києва, керував тут церковними хорами, а також хором губернатора. Силою обставин, коли хор губернатора переїжджав слідом за ним на нове смісце служби до Петербурга, Турчанінов опинився в місті Севську, де на прохання єпископа очолив архиєрейський хор. Під орудою двадцятирічного регента було 60 співаків хору. Перебування в Севську було дуже сприятливим в житті Турчанінова. Єпископ був дуже прихильний до нього і підтримував його. Тут Турчанінов одружився, тут його висвятили на священика, тут він почав пробувати свої сили в композиції. В Севську він написав Ліитургію Святого Івана Золотоустого для двох хорів, декілька концертів та інше.
В 1809 році П. Турчанінов переїхав до Петербурга, де працював як священик, а також керував церковними хорами, зокрема був регентом митрополичого хору.
У 1827 році П. Турчанінова призначили на посаду вчителя співу у Придворну співацьку капелу. Оскільки після смерті Д. Бортнянського виконавський рівень капели значно понизився, то на Турчанінова була покладена місія підняти знову на високий рівень майстерність її виконання, а також впорядкувати мелодії і тексти всіх церковних піснеспівів. На жаль, через рік його усунули з посади без пояснень і не дали можливості завершити цю роботу.
Помер Петро Турчанінов 4 березня 1856 року в Петербурзі.
1. Церковный некрополь.Турчанинов Петр Іванович
2. "Наша Парафія". Прот. Петро Турчанинов
3. Древо. ТУРЧАНИНОВ ПЕТР ИВАНОВИЧ
4. М. Бурбан. Українські хори та диригенти. Дрогобич: Посвіт, 2007.
Тобою радується. П. Турчанінов | ||
Христос воскрес. П. Турчанінов (F dur ) |
Христос воскрес. П. Турчанінов (F dur ) | ||
Христос воскрес. П. Турчанінов, аранж. М. Брик |